Danske Naturisters formand Jens Rasmussen giver her sit bud på, hvor vi som forening står lige nu -
pr. 1. oktober 2013.
Gode historier om aktive medlemmer
Aktivt medlem i DN Kbh, Martin Duekilde opdagede, at han fra sin arbejdsplads ikke kunne tilgå naturister.dk, men gerne mange andre, herunder lgbt.dk, diverse spejderforbund osv. Martin kontaktede derfor sin lokale it-ansvarlige samt (på min opfordring) Uffe Lund fra bestyrelsen, som hjalp med kontakt til et par af de virksomheder, som beskæftiger sig med et filtrere internetindhold, bl.a. til brug for private arbejdspladser. Det lykkedes at få ændret kategoriseringen – morsomt nok til noget med undertøj og badetøj… Men nu er der i hvert fald en lavere sandsynlighed for, at vores sider bliver blokeret pga. seksuelt/pornografisk indhold. Andre medlemmer har taget initiativer i retning af pressemeddelelser, tryk af klistermærker, deltagelse på messe osv. – mere om dette følger herunder.
Årsskrift
Vi har i Danske Naturisters bestyrelse været ganske tilfredse med Årsskrift 2013, som er blevet godt modtaget blandt læserne. Der er bestemt inspiration til et lignende tiltag fremover. Vi har i evalueringsprocessen også set på distributionen, og her er erfaringen, at der ikke blev aftaget de mængder, som der var lagt op til. I visse tilfælde var der slet ingen reaktion. Vi vælger at glæde os over, at der stadig er et oplag, som kan benyttes til resten af årets aktiviteter, samt evt. til en kommende messe, se herunder.
- Dannelse af netværk mellem DN-campingpladser
- Møde mellem alle danske naturistcampingpladser (en campingplads kan stå som indbyder)
- Naturistafsnit på konventionelle campingpladser (Campingrådet er positivt stemt)
- Mulighed for at pladserne bliver certificeret i forhold til INF. Danske Naturister kunne skrive rundt til campingpladserne og foreslå, at de blev det.

INF og internationale kontakter
Baggrund
I 2012 kunne vi i nyhedsbrevet stolt fortælle om vores nyvundne internationale anerkendelse, i form af det ekstraordinære medlemskab af INF. Medlemsskab af INF var utvivlsomt vores væsentligste bedrift i 2012 og resultatet af grundigt forarbejde fra vores side, og det var i høj grad baseret på et ønske om at komme ud over landets grænser. Både på grund af mange danskeres ønske om at rejse til udlandet, hvor sommeren ofte varer meget længere. Og i høj grad også ud fra den antagelse, at vi nok gør mange ting godt, men at andre også har fundet på gode måder at udvikle tilbud til naturister.
Danske Naturister deltog i INFs Verdenskongres i Koversada i efteråret 2012. Og vi har allerede gennem de senere år styrket relationerne mellem såvel foreninger som enkeltpersoner i en række lande. Så ønsker du kontakt til til svenske, norske, britiske, canadiske og hollandske, tyske, italienske eller brasilianske naturister, så sig endelig til. En måde at synliggøre vores eksistens er den rent økonomiske vinkel: hvis turistbureauer, rejsecentre, pladser, resorts osv. fornemmer, at naturisterne er en købedygtig og seriøs gruppe, vil vejen være banet for yderligere anerkendelse og accept.
Seneste nyt
Her i september (19.-22.) var vi med til fejringen af INFs 60 års jubilæum. Der var ikke tale om nogen kongres, og dermed var der ikke officielle møder, som involverede Danske Naturister. Men vi havde været på den officielle dagsorden i INF-bestyrelsen, og i endnu højere grad anledning til uformelle diskussioner. Vores mål var at vise flaget og fremstå som den organisation, som tegner de danske naturister, er åbne, svarer på henvendelser, dukker op… Samtidigt har vi gjort opmærksom på (i et brev til INF i november 2012), at DNU ikke varetager deres rolle som ordinært medlem af INF på en betryggende måde. Der foregår fortsat diskrimination af DNs medlemmer hos DNU, bl.a. på Lyngbo, Vedsølejren og NF Nordjylland, hvilket klart er i strid med INFs ånd og intentioner. INF har flere gange forsøgt at komme i dialog med DNU, men uden held. Det siger sig selv, at dette er en kraftig begrundelse for INF’s støtte til os.
INF ser med meget positive øjne på Danske Naturisters arbejde for naturismen i Danmark, og har strakt sig langt for at hjælpe os:
- DN er ekstraordinært medlem af INF fordi situationen i Danmark er usædvanlig. Det er i sig selv en kraftig anerkendelse af DN.
- DN kan sælge INF-medlemsskaber. Igen en stærk anerkendelse af vores arbejde i overensstemmelse med INF’s ånd og intentioner.
- INF deltog med en vicepræsident i vores konference i Nyborg. Dette for at understrege INF’s støtte til DN.
- DN’s medlemmer har fuldt gyldigt INF-kort, hvilket betyder, at vi kan besøge alle de samme steder som alle andre INF-medlemmer. Bortset fra 3 pladser i Jylland, som stiller sig på bagbenene…
- INF er meget åben for forslag, der kan fremme normaliseringen af den danske situation yderligere.
Vores deltagelse i INF-jubilæet i september gav os således en klar og utvetydig bekræftelse af INFs støtte til Danske Naturister. Og vi fik mange anerkendende ord med fra de store føderationer i både Europa og andre verdensdele.

++